Współczesna zglobalizowana gospodarka opiera się w większości na prawidłowym funkcjonowaniu międzynarodowego łańcuchu dostaw. W praktyce ich poziom zależy przede wszystkim od sprawnej realizacji transportu różnorodnych towarów między poszczególnymi ogniwami łańcucha dostaw. Jaka jest zatem istota i znaczenie obsługi celnej w zarządzaniu międzynarodowym przepływem towarów? Sprawdź nasz poradnik!
Zarządzanie międzynarodowym łańcuchem dostaw
Transakcje unijne oraz pozaunijne to dla wielu podmiotów naprawdę spore wyzwanie. Nieustannie zmieniające się prawo celne i handlowe w naszym kraju sprawia, że wielu przedsiębiorców ma duży problem z poruszaniem się w tematyce transportu międzynarodowego. Jakie znaczenie ma w tym wszystkim obsługa celna?
Jest to usługa między przedsiębiorstwem a organami celnymi, które są zlokalizowane w sąsiedztwie firmowego magazynu. Obsługa celna wywiera bezpośredni i znaczący wpływ zarówno na jakość, jak i faktyczny czas dostarczenia danego towaru do odbiorcy.
Jakie procesy wchodzą w skład obsługi celnej?
Profesjonalna obsługa celna jest niezwykle ważna. Proces odprawy importowo-eksportowej uważa się za dość skomplikowany i jednocześnie dzielący się na wiele różnych procedur. Wśród nich można wymienić między innymi:
- dopuszczenie towaru do obrotu,
- wywóz produktu,
- tranzyt towaru,
- odprawa czasowa oraz otwieranie i zamykanie tzw. karnetów ATA
- wypisywanie karnetów TIR
- wypisywanie listów przewozowych
- uszlachetnienie czynne i bierne
- skład celny.
Nie ulega zatem wątpliwości, że inwestycja w profesjonalną obsługę celną to inwestycja, która jest nie tylko kluczowa dla funkcjonowania przedsiębiorstwa, ale się po prostu opłaca.